2018-10-19

Siyez Bulguru Presidium Projesi’ne Dahil Edildi

Slow Food Vakfı’nın dünya üzerinde tek bir bölgeye ait gıda ürünlerinin korunması amacı ile başlattığı Presidium Projesi’ne Siyez Bulguru da dahil edildi.


Türkiye’nin ilk Presidium’u olan Siyez Bulguru, Slow Food Fikir Sahibi Damaklar Grubu Üyesi Ayşenur Arslanoğlu’nun çalışmaları ile Presidium Projesi’ne dahil edildi. Ayşenur Arslanoğlu, proje ile ilgili şu sözleri söyledi: “Presidium'un temel amacı, yerel ürünleri destekleyerek bölgedeki geleneksel tarımın, dolayısıyla biyolojik çeşitliliğin yaşatılmasına katkı vermek. Bir başka deyişle doğayla uyumlu tarım uygulamalarını desteklemek.”


Siyez Bulguru ile ilgili açıklama yapan Ayşenur Arslanoğlu "12 bin yıllık tarihini bizim de bir parçası olduğumuz topraklarda başlatmış. O küçücük başak tanesi bir miras ve onun tarihi, bizim tarihimiz. Zız'mış Hitit dilinde, bugün siyez olmuş. Kastamonu'daki yerli üreticinin, üretim biçiminin de tam olarak presidium kraterlerine uygunluğuyla beraber bakınca siyezi presidium olarak seçtik diyebiliriz." diye konuştu.


Slow Food Vakfı’nın web sitesinde yer alan, Siyez Bulguru ile ilgili açıklama ise şu şekilde:


Karadeniz’e çok uzak olmayan, Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Kastamonu şehrinde yetiştirilen ve adı halk arasında Siyez olarak bilinen Triticum monococcum en eski buğday türüdür. Düşük seviyedeki gluten ve yüksek miktardaki protein içeriğiyle (yaklaşık %20), siyez diğer buğday çeşitlerinden farklıdır. Kastamonu’da 900’den fazla tarım işçisi Siyez üretmeye devam etmektedir.


ÜRÜNLERİMİZ VE
SİYEZ İLE İLGİLİ EN GÜNCEL BİLGİLERİ KEŞFEDİN

BLOG’A GÖZAT